Heroes in Crisis: כיצד המוות הפך לכלי שיווקי

שחרור האיוונט קרוסאובר האחרון של DC בקומיקס, Heroes in Crisis, יצר הדים בקרב חובבי הקומיקס והתקשורת הגיקית בכלל בגלל החלטות של הכותבים לחסל (לכאורה) דמויות מרכזיות ואהובות מהקאנון של DC. לירן נ. (בפוסט בכורה) חוזר למקור של התופעה (מבלי לעסוק בספויילרים של הסיפור עצמו) ומנסה להציג את הבעיה.

מאת לירן נ.

זה התחיל בדצמבר של שנת 1992. סופרמן מת.
האירוע היה מתוקשר בחדשות (ראו כתבות מהתקופה כרפרנסים: 1 | 2 ) והיה מדובר באירוע יוצא דופן במימדים שלו בעולם הקומיקס. הימים היו שנות ה-90 ותעשיית הקומיקס סבלה מדעיכה במכירות. היה צורך בשוק עלילתי שיביא קוראים חדשים ויחזיר קוראים אבודים.

זאת לא הייתה הפעם הראשונה שמוות שימש ככלי לקידום עלילתי ושוק בעולם של DC.
באירוע הגדול של Crisis on Infinite Earths החליטו DC לאחד את כל העולמות שלהם ליקום אחד, האירוע כלל את המוות של בארי אלן, הפלאש הראשון, סופרגירל וגיבורים נוספים.
עם זאת, המוות של סופרמן היה שונה בכך שמדובר בדמות כל כך סמלית שהעולם פשוט יצא מגדרו לאור החדשות האלו.
ואז, סופרמן חזר.

JUL180592-HEROES-IN-CRISIS-1-OF-7-1301x2000
מכאן, הכל כבר היסטוריה. גיבורים ונוולים מתו וחזרו לחיים עשרות פעמים.
כשבאטמן נהרג ע"י דארקסייד (Darkseid) ב-Final Crisis, DC אפילו לא טרחו להשלות את הקוראים שהוא יישאר מת הרבה זמן והודיעו מיד על יציאת מיני סדרה בשם The Return of Bruce Wayne.
כש-Marvel הרגו את פיטר פארקר לפני כמה שנים, זה היה ברור לכולם שזה רק עניין של זמן עד שהוא יחזור לחיים.
העולם נהייה ציני לגבי מוות של גיבורי על. זה ברור לכולם שהם יחזרו לחיים, השאלה רק הפכה לעניין של זמן. ומכאן, עולה השאלה, למה להרוג אותם מלכתחילה?

Sanctuary הוא מרכז בריאות נפש לגיבורי על. הוא בנוי על כוח הרצון של באטמן, חמלה של וונדר וומן וכבוד של סופרמן. בעזרת טכנולוגיה קריפטונית המתקן מספק לגיבורי העל של DC "מרחב בטוח" בו הם יכולים לדבר עם הבינה המלאכותית ולהתמודד עם הפוסט טראומה שלהם. מוטיב חוזר בסיפוריו של Tom King שאחראי גם על Batman ו-Mister Miracle. הגיבורים בסיפוריו של תום הם קודם כל בני אדם ורק אחר כך בעלי כוחות על.
הסגנון של תום קינג לא מתאים לכולם. תום, יהודי אמריקאי וסוכן CIA לשעבר וכותב קומיקס בהווה אוהב לעסוק בסיפוריו בנושאים כמו דיכאון, חיפוש עצמי, משמעות כגיבור, יחסי משפחה ופחות סצנות אקשן מרהיבות.
Heroes in Crisis, לפחות לפי מה שידוע כעת הוא לא Crisis קלאסי במובן שהוא משנה את הסטטוס קוו של ה-Multiverse, אלא יותר משבר פסיכולוגי כמו Identity Crisis.
הסיפור עוסק בהתמודדות של גיבורים עם פוסט טראומה, כשברקע מישהו רוצח את הגיבורים שבאים לטפל בעצמם.
הבעיה העיקרית בחוברת הראשונה היא לא המוות של הדמויות. הבעיה היא הדרך שבה DC בחרו להציג את המוות הזה.
מדובר בשני דמויות וותיקות ביקום של DC אשר מופיעות כיום גם בסדרות טלוויזיה שפשוט הוצגו כגופות זרוקות בחדר. שום בניה עלילתית או רגש. אין שום קונטקסט לסצנה בה הם מתים והמוות לא משרת את ההתקדמות העלילתית של הסיפור.
כמובן, עדיין מוקדם להגיד ויכול להיות שהם יחזרו לחיים עד סוף ההרצה, ועם זאת, הרעיון של להרוג דמויות חשובות בשביל שוק עלילתי הוא לא רק נדוש, הוא גם מעצבן מעריצים שרוצים לעקוב ולדעת מה קורה עם הדמות שלהם.

האחראי לטריק השיווקי הזה הוא ככל הנראה Dan Didio, העורך הראשי של DC שידוע בחיבתו להרוג דמויות לצורך קידום שיווקי ולפי השמועות, מאז ש-Geoff Johns וויתר על תפקידו כאחראי על הקרייאיטיב יש קצת בלאגן במשרדי DC.

עקבו אחרינו: בפייסבוק | באינסטגרם | בטוויטר

 

 

 

 

 

 

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.