שינוי רקע של דמויות: הטוב, הרע והלא נורא

ליהוקה של ג'ורני סמולט-בל לתפקיד של דיינה לאנס/ בלאק קנרי הצית (בפעם האלף) את הדיון על הסוגיה של race-bending (שינוי המוצא האתני) של דמויות קומיקס באדפטציות הוליוודיות. אנחנו בוחנים את התופעה, מציגים את הפלוסים, המינוסים ולמה בגדול זה לא באמת משנה.

התופעה ניכרת במיוחד בשנים האחרונות והבסיס העקרוני שלה הוא חיובי: ישנם יותר ויותר אדפטציות של דמויות קומיקס למסך הרחב ולתכניות טלוויזיה. משום שהרבה מהדמויות הללו קיימות עשרות שנים, חלק ניכר מהפופולריות יותר נוצרו בתקופה שבה לא שמו חשיבות לרעיון של ייצוג אתני. כתוצאה מכך, רוב הדמויות הפופולריות בקומיקס האמריקאי נוטות להיות לבנות, ואם הן נשיות אז גם בלונדיניות.

הוליווד נמצאת בבעיה: הם רוצים ליצור אדפטציה לדמויות פופלאריות, כי אחרת אין טעם לעשות אדפטציה, כל הרעיון הוא שלדמויות יהיה כבר בסיס חובבים שירצה לצפות בסרט או בסדרה. אבל, ישנו רצון גם לקדם ערכים של ייצוג שיוויוני של רקעים אתניים.

download
דמויות שעברו שינוי אתני בסדרות DC

אז מה עושים? הם משנים את הרקע האתני של דמות מסוימת מלבנה ל-לא לבנה. זה לא קורה להפך משום שיש כמות בלתי פורפוצינאלית של דמויות לבנות לעומת לא לבנות, והדמויות הלא לבנות המצליחות (למשל: סטטיק שוק או בלאק פנתר) בדרך כלל קשורות באופן עמוק להיותן מהרקע הספציפי הזה. כלומר, אי אפשר לדמיין את "ווקאנדה" כאומה של לבנים, אבל יש לא מעט דמויות לבנות, שהיותן לבנות זה פשוט ברירת המחדל שלהן (בעת היווצרותן היוצרים לא חשבו על ייצוג), אבל הן היו יכולות להיות בכל רקע אתני אחר.

יש דוגמאות לשינוי רקע אתני שהתקבלו בשלוות נפש. המוכר ביותר בשנים האחרונות הוא ככל הנראה "אקוומן". בקומיקס מדובר בדמות לבנה עם שיער בלונדיני, בסרטים- ג'ייסון ממואה בעל הרקע הפסיפי נכנס לתפקיד והתקבל לרוב כליהוק חיובי (ואפילו גאוני) של האחים וורנר. אז נכון, במקרה של אקוומן מדובר בדמות שסבלה מ…קשיים בתרבות הפופלארית, ולכן הליהוק של ממואה הפופולארי נתפס כמשהו שייטיב לאהדה של הדמות- אבל שינוי זה שינוי. יאמר שדווקא הנבל אושן מאסטר (בעל השיער השחור בקומיקס) הפך לבלונדיני בסרט הקרוב של אקוומן.

momoaaquamanhaeder
ג'ייסון ממואה ליד אקוומן. שינוי שהצליח

למה השינוי הזה הצליח? ובכן הסיבה המרכזית היא שאין שום דבר בדמות של אקוומן שמכריחה אותו להיות לבן או בלונדיני. כלומר, אין קשר בין הדמות לרקע אתני מסוים- הוא אמור להיות חצי אטלנטי, אבל אטלנטיים כמובן הם עם מומצא. אם כבר, הרי שהמוצא הפסיפי של ממואה יותר הגיוני עבור יורדי ים מאשר מוצאים אחרים.

האם סופרמן יכול להיות בעל עור כהה? ובכן, סופרמן הוא קריפטוני, אז אין סיבה שלא, אבל הוא גדל בקנזס להורים שנתפשו על ידי הסביבה כהוריו האמיתיים, אז להפוך אותו לבעל רקע אתני שונה זה לשנות את הסיפור שלו, זה לא בלתי אפשרי- אבל זה כבר שינוי הדמות. האם באטמן יכול להיות לא לבן? משפחת וויין היא משפחה מיליונרית שקיימת כבר דורות בגותהאם, אם אנחנו רוצים להתקיים בתוך היסטוריה אמריקאית סבירה אז הגיוני יותר שיהיה לבן מכל רקע אחר.

האם דיינה לאנס יכולה להיות לא לבנה? ובכן… כן. אין דבר בדמות שלה שישתנה מהותית אם תהיה לא לבנה. כמו הרבה מהדמויות ששונו בקומיקס ובאדפטציות, בדרך כלל משנים את הדמויות שהרקע האתני שלהם פשוט לא רלוונטי למי שהם. בגלל זה וואלי ואייריס ווסט יכולים להיות אפרו-אמריקאים, כי בעולם שלנו היום, אין שום סיבה שאותן דמויות לא יהיו בעלי רקע מגוון יותר. ג'ימי אולסון חייב להיות ג'ינג'י עם נמשים? לא, זה קצת מוזר כשמשנים את ההתנהגות שלו לחלוטין (כמו שעשו זאת בסדרה 'סופרגירל'), אבל אין לזה קשר לרקע התרבותי של הדמות.

אז על מה המהומה? ובכן, צריך לזכור שלדמויות הללו יש מעריצים. כאלו שקיוו וציפו לראות את הדמויות האהובות עליהם מקבלות אדפטציה למסך הגדול. זה קשה לבוא למעריץ שאהב דמות במשך שנים ואז להגיד לו "טוב אנחנו משנים את המראה שלה, את הרקע שלה וזאת הגרסה הכי מוכרת לציבור הרחב מעכשיו". עבור מעריצים רבים, מדובר בבגידה בכל מה שאהבו, כאילו הדמות שלהם "לא חשובה מספיק", ולכן אפשר לשנות אותה, בעוד אחרות מקבלות אדפטציות מושלמות. חשוב להבין: ברוב המוחלט של המקרים לא מדובר בגזענות, אלא בתחושה לפיה הדמות האהובה שלהם לא מספיק חשובה ולכן ברת שינוי. הרבה פעמים גם שלא עושים שינוי רקע אתני אבל מלהקים שחקן שאינו עומד בדרישות של חלק מהמעריצים הכעס זהה.

(אגב, כקוריוז, מישהו באמת צריך לבדוק למה כל הג'ינג'ים משתנים באופן קבוע: וואלי ווסט, אייריס ווסט, ג'ימי אולסון, סטארפייר, הוקגירל, מארי ג'יין ממארוול ועוד, למה תמיד הג'ינג'ים?)

הדוגמה הבולטת שהסעירה את מעריצי DC לאחרונה היא סטארפייר. שוב, לכאורה סטארפייר היא חייזרית, אין לה שום רקע אתני רלוונטי לדמות. אבל, מכיוון שהמלהקים בחרו לשנות את המראה הקלאסי של הדמות, ושינו אותה בצורה שבניגוד לממואה, לא שיפרה את הדמות, המעריצים כעסו. אנה דיאופ עוד יכולה להפתיע את כולנו, ולסחוף את המעריצים, אבל המלהקים ומעצבי התלבושת שלה לא סייעו לה במקרה הזה. ניתן לציין את זואי סולדנה, שגם היא לוהקה לתפקיד של חייזרית בעלת צבע עור לא טבעי, אבל שם המאפרים השכילו לשמור על המראה המקורי של הדמות ואיפרו אותה בהתאם. אם את אנה דיאופ היו מלבישים ומאפרים בהתאם לדמות המקורית, סביר שהסערה הייתה נמנעת.

1523582002457
אנה דיאופ כסטארפייר, יצרה סערה.

אז מה הוליווד אמורים לעשות? ובכן, אם יש רצון לקדם diversity, אפשר להתחיל לקדם דמויות מגוונות מהקומיקס. כפי שבלאק פנתר ובלאק לייטנינג מוכיחות, יש לזה קהל, אבל זה צריך לבוא בטבעיות ולא על חשבון דמויות אחרות. גם בסרט "ציפורי הטרף" היה אפשרי להחליט ללהק את הדמות של וויקסן כחלק מהצוות, ואז יש לך גיבורה אפריקאית עם מועדון מעריצים מובנה, בלי שינוי אתני של אף דמות. אם כבר מחליטים לשנות את הרקע האתני של דמות, צריך לשמור אמונים למה שעושה את הדמות מה שהיא. כלומר, לתלבושת של הדמות ולצורת ההתנהגות. כי אם משנים גם את אלו, שיניתם הכול, זאת דמות שונה לחלוטין שהדבקתם לה שם לא שלה.

אנחנו מאמינים ומקווים שג'ורני סמולט-בל תהיה יותר ממואה מדיאופ (ששוב, אנחנו מקווים שתצליח בדמות) ושאנחנו נתאהב בגילום שלה של הדמות כמו שהתאהבנו בהרבה אחרים.

 

עקבו אחרינו: בפייסבוק | באינסטגרם | בטוויטר

 

 

 

 

 

 

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.