למה גם ל-DC וגם למארוול יש דמות בשם… קפטן מארוול

באופן מקרי לחלוטין, או בצחוק הגורל, השנה אנחנו הולכים לקבל שני סרטים שונים משני אולפנים שונים, שיציגו כל אחד דמות שמוכרת בתור "קפטן מארוול". במרץ ייצא הסרט "קפטן מארוול" של דיסני/מארוול ובאפריל ייצא הסרט "שהאזאם!" של האחים וורנר/די.סי. איך זה יכול להיות שלשתי החברות יש דמות שמוכרת באותו שם? אנחנו כאן כדי להסביר.

הכל מתחיל עם חברת קומיקס שהיא לא מארוול ולא די.סי – פוסיט קומיקס. פוסיט הוציאו בשנות ה-40 קומיקס שנקרא "קפטן מארוול", והוא סיפר על ילד ששמו בילי באטסן, שזועק את מילת הקסם "שהאזאם!" והופך לגיבור על שיכול לעוף, והוא סופר חזק וסופר חכם. עם הזמן בילי באטסן התחיל לעבור הרפתקאות שנראו דומות במיוחד לגיבור על אחר – סופרמן. כל כך דומות למעשה שבשלב מסוים העבודה הרגילה של באטסן הפכה להיות כתב חדשות (מי זה מזכיר לכם?).

קפטן מארוול המקורי

היוצרים של סופרמן, נאשנל קומיקס (כיום די.סי קומיקס), ממש לא אהבו את העניין ותבעו את פוסיט על הפרת זכויות יוצרים. הם ככל הנראה גם קינאו בפוסיט, שכן, בשנות מלחמת העולם השניה, קפטן מארוול היה פופלארי יותר מסופרמן. אחרי שנים של מאבקים משפטיים, בית המשפט קיבל את התביעה של נאשנל, ופוסיט הפסיקו לפרסם את "קפטן מארוול" בתחילת שנות ה-50. הזכויות לדמות של קפטן מארוול נרכשו על ידי נאשנל כחלק מההסדר, מתוך כוונה בזמנו למנוע אפשרות לפרסום עתידי.

לכאן נכנסת חברת מארוול קומיקס שבסוף שנות ה-60 רוכשת מספר שמות לשימוש בפרסום זכויות יוצרים, שכוללים את המילה "מארוול" בתוכם, אחד מהשמות: "קפטן מארוול". לא היה למארוול שימוש בשם הזה, אבל הם רצו אותו למקרה בטחון. בשנת 1967, מארוול פרסמו את הכותר הראשון עם דמות שנקראת "קפטן מאר-וול", הוא יהיה הראשון מבין 7 דמויות שונות במארוול שיקבלו את השם הזה.

בתחילת שנות ה-70 זה התברר כמשתלם, משום שנאשנל קומיקס, כעת כבר בשמה המוכר, די.סי קומיקס, החליטה להחזיר לחיים את הכותר הידוע של פוסיט ולשוב לפרסם את "קפטן מארוול" המקורי.

כעת, לדי.סי היתה בעיה משפטית, היו להם את הזכויות לדמות המקורית "קפטן מארוול", אבל לא לפרסום השם. אז ב-72, הם החלו לפרסם קומיקס שנקרא "שהאזאם: קפטן מארוול המקורי", שכלל את חזרתו של בילי באטסן. חברת מארוול תבעה להפסיק את השימוש בשם ואחרי 15 גיליונות השם שונה ל"שהאזאם: בן האנוש החזק בעולם". "שהאזאם" זה כמובן מה שהדמות צועק כדי להפוך לגיבור, בתוך החוברת עצמה, המשיכו לקרוא לו קפטן מארוול. עם הזמן אנשים החלו לקרוא לדמות בשגגה "שהאזאם" (באופן דומה לאיך שיש שקוראים לדמות הראשית מ-Legend of Zelda, זלדה במקום לינק).

החזרה של בילי באטסן "קפטן מארוול המקורי"

הסטטוס קוו הזה נשאר עד 2011, עם הריבוט של די.סי קומיקס והניו-52, הוחלט לקרוא לדמות שהאזאם כדי למנוע בלבול, על אף שדי.סי מחזיקה בזכויות הדמות. ב-2012 מארוול קומיקס החליטו להפוך את הדמות קרול דנוורס (בעבר, מיס מארוול) לקפטן מארוול החדשה והיא הדמות שתופיע בסרט.

אז למה מארוול נתנו את השם הזה ל-7 דמויות שונות לאורך השנים? זה החלק המוזר – הם מחוייבים להוציא כותרים שנושאים את השם הזה כל כמה חודשים כדי לשמור על הזכויות של השם. לכן, בלי שום קשר לאיכות הקומיקס, מארוול מוציאה כותר שנקרא "קפטן מארוול" כל כמה חודשים, ומנסה את השם על כמה דמויות שונות. אם הם יפסיקו לעשות זאת, סביר מאוד שדי.סי יקפצו על ההזדמנות ויחזירו את השם לשורותיהם.

זאקרי לוי כשהאזאם!

"שהאזאם" בכיכובו של זאקרי לוי יעלה לאקרנים ב-5 באפריל ותהיו בטוחים שמישהו בסרט ישברב את הכינוי "קפטן מארוול" באיזשהי צורה!

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.