כל מה שאתם צריכים לדעת על 'שהאזאם'/קפטן מארוול

כתבתו של שמואל אשטמקר

חודש לפני שהסרט "שהאזאם" בכיכובו של זאקרי לוי עולה לאקרנים הנה מספר דברים שחשוב לדעת אודות גיבור העל הצעיר ביותר בליגת הצדק.

אמרתי צעיר? ובכן, הוא לא כל כך צעיר אם נתחשב בהיסטוריה הפרסומית שלו. שאזאם הופיע לראשונה בתור "קפטן מארוול" בשנת 1940 בחוברת Whiz Comics #2, זמן קצר לאחר הופעתם הראשונה של סופרמן ובאטמן ושבועות בודדים לאחר הופעתו הראשונה של הפלאש. להבדיל מהגיבורים המוזכרים, קפטן מארוול שלנו לא יצא לאור על ידי חברת DC קומיקס אלא על ידי חברת פאוסט קומיקס. מהלכים משפטיים למיניהם גרמו להפסקה בפרסום סיפורים בכיכובו משנת 1953 למשך כעשרים שנה.

קפטן מארוול המקורי

לעוד מידע על הסוגיות המשפטיות והחלפת השמות אתם מוזמנים להיכנס לכתבה הבאה.

שהאזאם מוכר כיום בתור האלטר אגו של בילי בטסון, ילד יתום שנמצא במערכת האומנה ומתמודד עם החיים במצבים הפחות נעימים שיש לאנושות להציע. כאילו שזה לא מספיק, בילי הצעיר צריך להתמודד גם עם היותו בעל כוחות מיוחדים שקיבל ממכשף עתיק ומסתורי. כדי להפעיל את הכוחות האלו כל שעליו לעשות הוא לומר את מילת הקסם "שהאזאם!". שאזאם היא המילה שמייצגת את כל הכוחות אותם מקבל בילי בטסון, בראשי תיבות: ש – החכמה של שלמה (זה משיעור תנ"ך) ה – הכוח של הרקולס (מהמיתולוגיה היוונית) א – הסיבולת של אטלס (טיטאן קדום שסוחב על גבו את היקום על פי המיתולוגיה היוונית) ז – הכוח של זאוס (מלך האלים היווני ואל הברק) א – האומץ של אכילס (הלוחם הדגול ממלחמת טרויה. נכון "עקב אכילס"? אז זה) ם – המהירות של מרקוריוס (אל רומי שמשמש בתפקיד "שליח האלים". אני מאמין שהוא לא עבד בדואר ישראל). וכן, האיות הנכון יותר בתרגום לעברית הוא "שאהזאם", ובשם הזה הסרט גם מופץ בארץ. בעזרת כל הכוחות האלוהיים האלו יש לשהאזאם בעיקר כוח תעופה, מהירות, ואגרופי מחץ עוצמתיים במיוחד. בנוסף, מאז ה"ניו 52" יש לשהאזאם את הכוח ליצור ברקים מהאצבעות שלו.

היתה גם סדרה בשנות ה70

כאילו שכל זה לא מספיק בטריילר לסרט העתיד לבוא אני חושב שגילינו עוד כוח חדש – חסינות מקליעים. עם כל הכוחות המיוחדים האלו, מה עוד חסר? הכוח החזק ביותר מכולם כמובן, משפחה. בהמשך עלילותיו של שאזאם מקבלים גם כל דיירי בית המשפחה אצלם מאומץ בילי כוחות על, והם מוכרים בתור "משפחת מארוול". המשפחה כוללת את חברו הטוב ביותר של בילי – פרדי, וגם את הילדים הנוספים – פדרו, דאלה, יוג'ין, והאחרונה והמועדפת עליי ביותר – מארי מארוול. לא רק הילדים בבית הזה מקבלים כוחות על אלא גם המבוגרים, הברכה שמביאה לנו את אחד הדמויות המקסימות ביותר "דוד מארוול". בעלי ברית נוספים של שאזאם הם כמובן חברי "ליגת הצדק", כשלמעשה שהאזאם לחם בצורה שווה בשותפות עם רוב החברים המרכזיים של הליגה, הישג עצום בשביל נער בן 15.

משפחת מארוול

לכל גיבור יש נבל ואחד מהנבלים הבולטים של שהאזאם הוא ד"ר סוואנה שהולך להופיע בסרט הקרוב. בקצרה, ד"ר סוואנה הוא ממציאן גאון שמייצר נשקים קטלניים וגם מוטציות מסוכנות. נבל נוסף והרבה יותר בולט ואייקוני הוא "בלאק אדם" שלמעשה מחזיק בכוחות דומים לכוחותיו של שהאזאם. נבל נוסף הוא "מיסטר מיינד" שהוא למעשה תולע קטן מהחלל החיצון, מהכוכב נוגה לייתר דיוק. מיסטר מיינד מחזיק בכוחות מנטליים והוא יכול להשתלט על תודעה של אדם אחר וכן להתחזות לאנשים אחרים. לעולם אל תשפטו יצור לפי הגודל שלו…

במהלך השנים שהאזאם הופיע בהרבה מדיות החל מהקומיקס דרך סדרת טלוויזיה בשנות השבעים, סרטים וסדרות אנימציה. המלצות הקריאה האישיות שלי כדי להכיר את שהאזאם יותר טוב ולהינות מסיפורים טובים עם הדמות – אני מאוד ממליץ על הסיפור "Superman/Shazam: First Thunder" כמו גם על הסדרה בכתיבתו של ג'ף ג'ונס שיצאה במסגרת ה"ניו 52". סדרה נוספת לשאזאם בכתיבתו של ג'ף ג'ונס החלה לצאת גם לאחרונה, האמנות של דייל אגלשאם מהממת ומתאימה לחלוטין לרוח של שהאזאם, אבל עדיין לא יצא לי לקרוא את החוברות שכבר יצאו אז אני לא יכול להמליץ בינתיים.

המלצת העורך: מי שרוצה יכול לצפות בסרט הקצר "סופרמן/קפטן מארוול: שובו של בלאק אדם" כדי לקבל את הבסיס הנחוץ לדמות וטיזר אולי למה שהולך לבוא בסרטים עתידיים.

One Reply to “כל מה שאתם צריכים לדעת על 'שהאזאם'/קפטן מארוול”

  1. Michal Paz

    אל תשכחו גם את "שהאזאם – איגוד מפלצות הרשע" הנפלא שכתב ג'ף סמית ושהוא הכותר המוביל שמלווה את הסרט הנוכחי. (וכן, הוא גם תורגם לעברית!)

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.