גאווה של גיבורים: דירוג דמויות הLGBTQ המובילות של די.סי

לכבוד חודש הגאווה, חשבנו שיהיה נחמד לסרוק את המולטיוורס של DC  ולדרג כמה מהדמויות המובילות ששייכות לקהילה. ראוי לציין מההתחלה, יש די הרבה דמויות שאפשר לבחור מהן (באמת, הופתענו בעצמנו), אז התמקדנו בכמה דמויות מובילות לדעתנו. בהחלט סביר שיש לא מעט אהובות שהשמטנו בדרך. הדירוג מבוסס על שילוב בין רמת הייצוגיות של הדמות, איכות שילוב המגדר בסיפור הכללי וטעמנו האישי לגבי איכות הדמויות.

התמקדנו בדמויות שהעלילה לא מותירה מקום לספק באם הן שייכות לקהילה או לא. בנוסף, התמקדנו בדמויות בקומיקס אבל כפי שתראו, לא הגבלו את עצמנו לשם. חלק מהדמויות שייכות לקהילה רק בהמשכויות מסוימות בקומיקס, אבל לא נתנו לזה להפריע לנו.

נתחיל עם רשימה של דמויות ששווה להזכיר למרות שלא הוכנסו לרשימה:

שרה לאנס/ ווייט קאנרי (טלוויזיה: אגדות המחר).

סלינה קייל/ קאטוומן (קומיקס: Earth Prime)

מאזקין (טלוויזיה: לוציפר)

מאגי סוייר (קומיקס: Earth Prime אנימציה: DCAU טלוויזיה: סופרגירל)

אלכס דנוורס (טלוויזיה: סופרגירל)

אפולו (קומיקס: Earth Prime)

ריימונד טריל/ הריי (קומיקס: Prime Earth אנימציה: Freedom Fighters טלוויזיה: Arrowverse)

לאונרד סנרט/ סיטזן קולד (טלוויזיה: אגדות המחר)

רנה מונטוייה (קומיקס: Earth Prime טלוויזיה: גותהם)

5. באטוומן/ קטרין קיין (קומיקס: Prime Earth, New Earth, Injustice, The New Order אנימציה: Batman Bad Blood טלוויזיה: Arrowverse)

Batwoman-Art-Print

באטוומן היא אולי אחת הדמויות מעולם הקומיקס שהכי מזוהות עם הקהילה הגאה. באופן מעניין,  באטוומן הראשונה נכתבה כמושא אהבתו של באטמן בעקבות האשמות של הומוסקסואליות בחוברות הקומיקס של באטמן שפורסמו בספר "פיתוי התמימים" מאת פרדריק ורתהם משנת 1954. בשנת 1964 הסירו מספר אלמנטים מסדרת החוברות, ביניהם את דמותה של באטוומן. מאוחר יותר נקבע רטרואקטיבית באירועי המשבר בעולמות האינסופיים שבאטוומן מעולם לא הייתה קיימת, אם כי שמה של קאתי קיין הוזכר לעיתים.

ההסטוריה תוקנה 50 שנה אחרי באופן סופי כשבאטוומן השנייה והמודרנית הוצגה כקייט קיין ונכתבה כלסבית ממוצא יהודי, יורשת מיליארדרית שהונה משתווה לזה של ברוס ויין. דמותה הופיעה לראשונה בשבוע השביעי של קשת הסיפור ניו 52 משנת 2006. היא פעלה בגות'אם סיטי בעקבות היעדרותו של באטמן לאחר אירועי המשבר האינסופי. למעשה, קטי היא בת דודתו של ברוס, שכן אבא שלה ג'ייקוב קיין, הוא אחיה של מרתה קיין וויין.

עם השנים דמותה של קייט קיין קיבלה עדת מעריצים מכובדת מאוד, ואפילו כותר משלה שנושא את שמה בקומיקס. מעריציה הולכים לזכות לראות אותה מופיעה בטלוויזיה לראשונה כחלק מהקרוסאובר המתוכן של הArrowverse בשנה הבאה. בסיפורים בקומיקס קיין נכנסת למערכות יחסים מורכבות עם נשים מובילות נוספות בגותהם באופן קבוע, אבל מה שהכי יפה זה שהמערכות יחסים הללו מוטוות בסיפור באופן טבעי. כלומר, מה שעושה את באטוומן דמות נהדרת זאת הגישה הלוחמנית שלה, מאפייני הדמות שלה, העובדה שהיא גם לסבית היא פרט מהותי מחייה, אבל לא מגדיר אותה. קראו עוד על קייט קיין בויקי של DC (באנגלית).

4. גרין לנטרן/ אלן סקוט (קומיקס: Earth 2)

earth-2-6a

אלן סקוט היה הגרין לנטרן הראשון. דמות הופיעה לראשונה בחוברת All-American Comics #16 מיולי 1940 ונוצרה בידי הכותב ביל פינגר והמאייר מרטין נודל. אבל הגרסה של אלן סקוט שאנחנו מדברים עליה היא זו שמתקיימת בהמשכיות Earth 2 ושהושקה מחדש בזמן הניו 52.

אחרי שכמעט מת בתאונת רכבת, אלן קיבל את כוחו של "הירוק", כוחו של לב כדור הארץ. למעשה אלן של הגרסה הזו שואב את כוח הגרין לנטרן שלו ישירות מהכוכב ולא מהעששית של שומרי הגלקסיה, מה שהופך אותו לאחת הדמויות החזקות ביותר בכל המולטיוורס של DC.

סיפרו של אלן סקוט מתחיל בכך שהוא מנסה לחשוב על דרך להציע נישואין לחבר שלו, סאם זאו, אבל אותה תאונת רכבת שכמעט חיסלה אותו, הרגה את ארוסו לעתיד. הגרין לנטרן של עולם 2 הוא דוגמה לדרך שבה ניתן להציג אישיות כריזמטית, אמיצה וחזקה להפליא, שהיא גם גאה באופן פתוח ובלתי מתפשר.  קראו עוד על הגרסה הזו של אלן סקוט בויקי של DC (באנגלית).

3. וונדר וומן/ דיאנה מת'מיסקרה (קומיקס: Justice League 3000 ,DC Bombshells ,Earth Prime ,The True Amazon)

Wonder-Woman-6-1024x696

אוקי, אנחנו קצת מרמים פה, אבל לא ממש. נכון, דיאנה בדרך כלל מוצגת כהטרוסקסואלית ומנהלת יחסים בעיקר עם סטיב טרוור, או סופרמן… או באטמן, אבל אתם לא באמת מצפים שאישה שגדלה במשך אלפי שנים באי שמכיל רק נשים תאהב רק גברים נכון? אז יש הרבה התייחסויות לכך שדיאנה אוהבת גם נשים וגם גברים, אפילו בסרט האחרון דיאנה מספרת לסטיב שהאמזונות הגיעו למסקנה ש"גברים הכרחיים להתרבות, אבל לא להנאה".

לאחרונה גם אחד הכותבים של וונדר וומן, גרג רוקה, הצהיר שהיא ביסקסואלית. אבל יש לנו גם סיפור שתומך בכך באופן מובהק: The True Amazon. בסיפור הזה בקומיקס דיאנה גדלה כילדה מפונקת באי האמזונות, כאשר רק אמזונה אחת, אלטאה, לא מוכנה להיענות לקריאות תשומת הלב שלה. כשהיא מנסה לכבוש את ליבה של אלטאה, היא גרמה לטרגדיה שהובילה בסופו של דבר למותה של אהובתה.

ראוי לציין שוונדר וומן מאז ומתמיד היתה סמל עבור הקהילה הגאה, וזה לא מקרי שדיאנה הפכה לנושאת הדגל של הקהילה שנים רבות לפני שהדמות הראשונה מהLGBTQ הופיעה על דפי הקומיקס. קראו עוד על הגרסה הזו של דיאנה בויקי של DC (באנגלית).

2. ג'ון קונסטנטין (קומיקס: Prime Earth, DC Bombshells טלוויזיה: אגדות המחר)

legends-of-tomorrow-john-constantine-1078117-1280x0

ג'ון קונסטנטין הופיע לראשונה בחוברת Swamp Thing Vol.2 #37 מיוני 1985 ונוצר על ידי הכותב אלן מור והמאיירים סטיב ביזט וג'ון טוטלבן. לפני האתחול המחודש של יקום DC, קונסטנטין הוביל את סדרת Hellblazer, הסדרה הוותיקה ביותר תחת חותם "ורטיגו" מאז 1988, שהסתיימה ב-2013 והוחלפה בסדרת הסולו Constantine.

הבלש המכשף שנלחם בכוחות השאול הוא גם ביסקסואל מובהק, כאשר הוא מנהל מערכות יחסים מורכבות עם נשים וגברים יחד. העובדה שקונסטנטין מוצג כבחור בריטי ציניקן וכריזמטי, שכדרך אגב מנהל מערכות יחסים מורכבות עם גברים באופן פתוח לחלוטין, היא מה שהופכת אותו לאחת הדמויות המרתקות של ורטיגו ודי.סי.

גם בטלוויזיה ראינו רמזים לאספקט הזה של הדמות כאשר בהופעתו של מאט ריאן בסדרה אגדות המחר, הדמות גילתה עניין מובהק גם בשרה לאנס וגם בדמויות גבריות אחרות בצוות. מכיוון שקונסטנטין הולך להפוך לחלק מהצוות באופן רשמי בעונה הרביעית של אגדות המחר, כנראה שנוכל לצפות להרבה יותר סיפורים בכיוון הזה של הדמות בעתיד. קראו עוד על ג'ון קונסטנטין בויקי של DC (באנגלית).

1. הארלי קווין/ הארלין קווינזל ו- פמלה אייסלי/ פוייזן אייווי (קומיקס: Prime Earth, Injustice, DC Bombshells)

image-55-600x614jpg
harley-quinn-makes-a-stupid-but-funny-poison-ivy-joke-in-art-by-stjepan-sejic

אוקי, שוב קצת רימינו כי הכנסנו שתי דמויות למיקום אחד, אבל מכיוון ששתי הדמויות הללו הן בעצם זוג ברוב המקרים, זה נראה לנו לגיטימי. מי שמכיר את הארלי קווין רק מסדרות האנימציה או מהסרט 'יחידת המתאבדים', לא יודע כנראה שהיא מזמן נטשה את הג'וקר לטובת אחד הקשרים המסעירים שעולם הקומיקס ידע. זה לא נפוץ ששתי דמויות אייקוניות כל כך מוצגות במיין סטרים כנאהבות לסביות, זה אפילו פחות נפוץ כשמדובר בנבליות.

הארלי ופוייזן אייבי תמיד שיחקו על הקו שבין נבלות מובהקת ו"אנטי גיבורות".  ההצגה של שתי נשים חזקות שמצויות בקשר שמחזק את שתיהן היא דוגמה נוספת, ואולי המובהקת ביותר, לכיצד ייצוג יכול להיות מוטווה לתוך סיפור בצורה הגיונית, מתוחכמת, מעצימה וטבעית.

אנחנו מאוד מקוויה שהמערכת יחסים הזאת תמצא את דרכה לסרטים במהרה, אולי אפילו נזכה לראות ווריאציה שלה בסרט הקר 9075502 וב של Birds of Prey? קראו עוד על הארלו קווין ועל פויזן אייווי בויקי של DC (באנגלית).

מה חשבתם על הדירוג שלנו? מסכימים? את מי הייתם מוסיפים? תאמרו לנו בתגובות

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.